Hollywood’un başlangıcından bu yana, Amerikan sinemasında savaşa sık sık dikkat çekildi. Savaş destanları ve matine öncesi PSA’lar aracılığıyla vatansever propaganda için ideal bir form olarak başlayan filmdeki savaş, o zamandan beri kendi başına bir türe dönüştü. Böylesine korkunç, ahlaki açıdan bağlı iklimlerde, olaylar, yüksek riskli aksiyon sekansları ve psikolojik mücadelelerle hızlı tempoda sürülür.
Aksiyon dolu yeniden canlandırmalardan, hareketli biyografik dramalara, yorumlarla beslenen saçmalıklara ve daha fazlasına kadar, bunlar Netflix’te izlenebilecek en iyi savaş filmleri.

1- Jadotville Kuşatması

Declan Powers’ın The Siege of Jadotville: The Irish Army’s Forgotten Battle adlı kitabına dayanan bu savaş draması, bir İrlanda Ordusu biriminin Kongo’daki 1961 BM barışı koruma görevinin hikayesini anlatıyor. Richie Smyth’in yönettiği film, İrlanda festival çevresinde beğeni topladı.

2- Soysuzlar Çetesi

Quentin Tarantino’nun ödüllü alternatif tarih filmi Inglorious Basterds (Soysuzlar Çetesi) , Yahudi askerler ve intikamcı bir tiyatro sahibi tarafından Fransa’yı işgal eden Nazi liderlerini öldürmek için birbirine yaklaşan iki planı takip ediyor. Gişe rekorları kıran filmde Brad Pitt, Christoph Waltz, Diane Kruger ve Mélanie Laurent’ten performanslar yer alıyor.

3- Düşmanlar

Christian Bale, on dokuzuncu yüzyılın sonlarında, Wes Studi’nin oynadığı, Fort Berringer’den Montana’daki kabile topraklarına kadar ölen bir Cheyenne şefine eşlik etme ve emirlerini gönülsüzce kabul eden bir ABD Ordusu süvari subayı olarak rol alıyor. İkili, şefin ailesiyle birlikte, acımasız vahşi doğanın kargaşalarıyla yüzleşir ve Rosamund Pike’ın canlandırdığı genç bir dulla beklenmedik bir ittifak yapar. Western, birincil oyuncu kadrosunun yanı sıra, Timothée Chalamet, Jesse Plemons, Scott Wilson ve Adam Beach’in performanslarını da içeriyor.

4- Defiance

Gerçek bir hikayeye dayanan Defiance , Daniel Craig, Liev Schreiber ve Jamie Bells tarafından canlandırılan üç Bielski kardeşin hikayesini anlatıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda Polonyalı Yahudilerin bir ailesi olarak, kardeşler çocukluk oyun günlerinin ormanına kaçarak burayı Nazilere karşı isyan için yeni savaş alanları olarak işaretler. Bielskiler, kısa süre sonra, emsalsiz birleşik bir koalisyon oluşturarak, diğer kanunsuzların birliği tarafından karşılanır.

5- Çizgili Pijamalı Çocuk

İkinci Dünya Savaşı Almanya’sında geçen bu film, iki genç erkek çocuk, bir Nazi komutanının oğlu Bruno ile şu anda hapiste olan genç bir Yahudi çocuk olan Shmuel arasındaki beklenmedik bir dostluğu araştırıyor. Bruno, diğer tarafta meydana gelen acımasız gerçeğin farkına varırken, arkadaşlıkları bir toplama kampı çitinin bariyerini aşar. Taşınırken, Çizgili Pijamalı Çocuk çok tarihsel doğruluk için aranmamalıdır. Film, beceriksiz melodramatizasyonları ve yanlış sunuşlarıyla ilgili eleştirilerden payına düşeni aldı.

6- Ulusun Hayvanları

Agu adında genç bir çocuk, adı bilinmeyen Batı Afrika ülkesini paramparça eden kanlı bir iç savaşta savaşmak için isyan güçlerinden oluşan bir ekibe katılmak zorunda kalır. Idris Elba, Agu ve asker arkadaşlarını karanlık ve şiddetli bir yola sürükleyen, yalnızca Komutan olarak bilinen karizmatik asi lider olarak rol alır.

7- Kirli Düzine

Lee Marvin, Ernest Borgnine, Charles Bronson, John Cassavetes ve Donald Sutherland gibi etkileyici bir topluluk kadrosu, 2. Dünya Savaşı sırasında bir suikast görevinde bir mahkum ekibine liderlik etmesi gereken bir Amerikan ordusu binbaşı hakkındaki bu aksiyon klasiğinde rol almak üzere birleşti.

8- Savaş Atı

Michael Morpurgo’nun 1982 romanının Steven Spielberg uyarlamasında, safkan bir yarış atı Joey, Birinci Dünya Savaşı’nda İngiliz Ordusu tarafından hizmete sokulur ve kanlı İkinci Somme Savaşı da dahil olmak üzere çatışma trajedisine sürüklenir. 2011 filmi, En İyi Film de dahil olmak üzere altı Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

9- Önce Babamı Öldürdüler

Angelina Jolie, Kamboçyalı insan hakları aktivisti Loung Ung’un 1970’lerde Khmer Rouge yönetimi altında yaşayan ve ailesinin Komünist rejim tarafından bir çalışma kampına zorlandığı çocukluk deneyiminin gerçek hikayesine dayanan bu dramayı yönetti.

10- Outlaw King

Chris Pine, ülkesinden sürgün edilen İskoçya’nın taçlı kralı Robert the Bruce’u canlandırıyor ve tahtını geri alma çabalarında ona yardımcı olmak için bir haydut takımını bir araya getiriyor.

11- Piyanist

Roman Polanski’nin İkinci Dünya Savaşı draması, kısmen, Nazi kontrolündeki Polonya’dan sığınmak isteyen Adrien Brody’nin, Almanların Varşova işgalinden hayatta kalmaya çalışan radyo piyanisti Wladyslaw Szpilman’ı oynadığı kendi deneyiminden ilham aldı.

12- Savaş Makinesi

Brad Pitt, sekiz yıllık savaşın ardından askeri kargaşayı temizlemek için Afganistan’a gönderilen sert ama kaçık bir ABD Generalini oynuyor. Yorgun ve hayal kırıklığına uğramış askerlerle çevrili bu karanlık savaş komedisinde kendini bürokratik engellerle karşı karşıya buluyor.