Her ne kadar üstünden 20 yıl geçse de günümüzde de 20 yıl öncesi kadar bizleri heyecanlandıran, güldüren ve eğlendiren filmler.
Sevdiğiniz filmler hatta zamanın da DVD olarak satın aldığınız filmler maalesef ama yaşlanmaya başladığınızı biliyorsunuz . Donnie Darko gibi kült klasiklerden çılgınca başarılı The Fast and Furious serisinin ilk bölümüne kadar , her film kendi tarzında kültürel bir anı tanımlar. Zoolander gibi bir anlam ifade etmeyen , ancak onca yıl sonra da aynı şekilde saygı gören komedileri unutamayız . Bu filmleri tekrar ziyaret etmek, hayatımızın daha basit, daha genç zamanlarından tüm nostaljiyi geri getirecek. İşte bu yıl 20 yaşına giren 15 film …

1- Hızlı Ve Öfkeli

Yasadışı sokak yarışını izlemenin çok eğlenceli olabileceğini kim bilebilirdi. Dominic Toretto (Vin Diesel) sokak yarışında profesyoneldir ve Brian’ı (Paul Walker) da saatine alır. Sorun? O gizli bir polis. 22 Haziran 2001’de vizyona giren film büyük bir başarı elde etti ancak sözde 11. film ile sona eriyor.

2- Donnie Darko

Bu kült klasik, her klasik saat kadar iyidir. 19 Ocak 2001’de vizyona giren yeni yüzü Jake Gyllenhaal, uyurgezerlik yapan ve Frank adında uğursuz bir tavşanı gören Donnie Darko’yu canlandırıyor. Donnie’ye dünyanın 28 gün içinde sonunun geleceğini söyler. Alternatif bir evren mi yoksa akıl hastalığı perspektifi mi? Her ne ise, zamanının ötesindeki sinemadır.

3- Pearl Harbor

Oyuncular Ben Affleck, Josh Hartnett ve Kate Beckinsale ile birlikte yönetmen Michael Bay, iki genç Amerikalının 2. Dünya Savaşı’ndaki pilotlar olarak yolculuğunu konu alan bu dramayı getirdi. Gerçek olaylara dayanan ve 25 Mayıs 2001’de yayımlanan bu savaş hikayesi, yer ve ev cephesi perspektifinden, yayınlanmasından yirmi yıl sonra aynı ağırlığını koruyor.

4-Harry Potter ve Felsefe Taşı

Televizyonda Harry Potter olmadan geçen bir hafta sonu olan dünyayı hayal etmek zor olurdu. JK Rowling’in ilk filmi Harry Potter ve Büyücünün Taşı , yarattığı fantastik dünya 14 Kasım 2001’de o zamanlar henüz 11 ve 10 yaşında olan ve daha bilinmeyen Daniel Radcliffe ve Emma Watson ile beyaz perdeye çıktı. Toplamda 8 filmden sonra, Harry ve arkadaşlarının Hogwarts’a ilk kez saf büyücüler olarak katıldıkları hikayesi sonsuza dek bir klasik olarak kalacak.

5-Ocean’s Eleven

Bu soygun komedisini şimdi izlemek de o zamanlar olduğu kadar heyecan verici özellikle George Clooney, Brad Pitt, Julia Roberts ve Matt Damon’un başını çektiği bir kadroyla. 7 Aralık 2001’de gişeyi paramparça eden Danny (George Clooney), aksiyon dolu ama sofistike bir kumarhane soygunu hesaplıyor.

6- Training Day

5 Ekim 2001’de yayınlanan Eğitim Günü’nün LAPD’deki çaylak bir polis rolü günümüzle çok alakalı. Denzel Washington rolüyle En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazandı. Ethan Hawke ve Eva Mendes tarafından iyi bir şirkette desteklendi.

7- Shallow Hal

2000’ler kadar çılgın, Jack Black ile Shallow Hal , görünüşün ötesine geçen bir hikaye anlatıyor. Hal (Siyah), çekici olarak görmediği kadınlarda bile güzelliği görme konusunda hipnotize olur. 1 Kasım 2001’de piyasaya sürülen bu, DVD sürümünün ardından çok sayıda uzun süreli başarı gördü.

8- Shrek

Gevşek bir şekilde Shrek kitabına dayanıyor ! William Steig tarafından, bu çılgın film 22 Nisan 2001’de gösterime girdi ve masallar o zamandan beri aynı olmadı. Kim bir Ogre’nin (Mike Meyers tarafından seslendirildi), bir eşeğin (Eddie Murphy tarafından seslendirildi) ve bir Prenses’in (Cameron Diaz tarafından seslendirildi) bütün bir mükemmeliyete dönüşeceğini kim tahmin edebilirdi? Önümüzdeki yıl yeni bir bölümü çıkacağı söyleniyor.

9- A Beautiful Mind

A Beautiful Mind tek kelimeyle güzeldi. 21 Aralık 2001’de gösterime giren film, En İyi Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Jennifer Connelly), En İyi Yönetmen (Ron Howard) ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar kazandı. John Forbes Nash Jr. (Russell Crowe), keşiflerinden birinden dünya çapında bir beğeni toplayan bir matematik dehasıdır. Hikayesi, Sylvia Nasar’ın A Beautiful Mind biyografisindeki olaylardan ilham alıyor.

10- Zoolander

“Blue Steel” in mucidi Derek Zoolander (Ben Stiller), Yılın Erkek Modeli unvanını Hansel’den (Owen Wilson) başkasına kaybeden deneyimli bir modeldir. Olayların çılgın bir dönüşünde Derek, Malezya başbakanına suikast düzenlemek için moda tasarımcısı Jacobim (Will Ferrell) tarafından beyni yıkanır. Kulağa çılgınca geldiğini biliyoruz, ancak kaç kez izlediğiniz önemli değil, sizi her seferinde güldürecek türden bir film. Stiller, 28 Eylül 2001’de yayınlanan bu kült klasiğinin de yönetmeni.

11-Kraliyet Tenenbaumları

Wes Anderson’ın en ünlü eserlerinden biri olan The Royal Tenenbaums , 14 Aralık 2001’de piyasaya sürüldü. Hikaye, bir aile reisinin (Gene Hackman) ayrı yaşadığı ailesini yeniden bir araya getirmeye ve düzeltmeye çabalamasını anlatıyor. Bill Murray, Wilson kardeşler ve Gwyneth Paltrow gibi yıldızlardan oluşan bir kadroyla, kesinlikle orijinal bir hikaye ve yine de görülmesi gereken bir şey.

12- Memento

Guy Pearce, karısını öldüren adamı on beş dakikadan fazla saklayamadığı için bulmaya çalışan bir adamı canlandırıyor. 16 Mart 2001’de yayımlanan Memento’daki sürprizler, kapanış jeneriğinden sonra zihninizde dönmeye devam edecek.

13- Lara Croft: Tomb Raider

Angelina Jolie, Lara Croft: Tomb Raider’da oynuyor. 11 Haziran 2001’de gösterime giren film, popüler video oyunu serisinin bu film uyarlamasında dünyayı kurtarmak için yola çıktı. Büyük bir gişe patlaması elde etti ve iki yıl sonra yayınlanan bir devam filmi çekildi.

14- Hannibal

1991 yapımı Kuzuların Sessizliği filmini takip etmek küçük bir başarı değil ama Hannibal tam da bunu yapıyor. 9 Şubat 2001’de vizyona giren bu bölüm, Avrupa’da yaşayan Dr. Hannibal Lecter’i (Anthony Hopkins) konu alıyor. Ridley Scott’ın yönettiği Julianne Moore, Jodie Foster tarafından boşaltılan Clarice Starling rolünü üstlendi.

15-Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

19 Aralık 2001’de yayınlanan Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği , çılgınca başarılı serinin ilk bölümüydü. JRR Tolkien’in kitaplarına dayanan Frodo Baggins (Elijah Wood), hepsine hükmeden Tek Yüzüğü yok etme sorumluluğunu üstlenen beklenmedik bir kahramandır.