Avatar, 2009 ABD yapımı destansı bilim kurgu filmi. Filmin senaryosu Titanik, Terminatör filmerinin yönetmeni James Cameron tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. Film üç boyutlu sinema tekniği ile çekilmiş ve Avatar 18 Aralık 2009 da vizyona girmiştir. Avatar’ın resmi bütçesi 237 milyon $’dır, diğer tahminlere göre filmin maliyeti 280-310 milyon ve pazarlama maliyeti ise 150 milyon $ dır. Filmin toplam hasılatı ise 2 milyar 789 milyon 700 bin dolardır. Bu hasılat 2009 yılında Titanik filminin rekorunu egale etmiş ve yaklaşık 10 yıl boyunca bu rekoru elinde barındırmıştır. Peki dünya da çığır açan bu Avatar filminin devamı gelecek mi? Ne zaman gelecek?

Avatar 2

James Cameron tarafından yönetilen ve 20th Century Studios tarafından yapılan yeni bir Amerikan bilim kurgu filmidir. Bu ikinci film Avatar serisinin devamı olacak . Cameron, filmin yapımcılığını Jon Landau’yla yapıyor. Josh Friedman , Cameron’ın ortak yazarı olarak ilan edildi; daha sonra Cameron, Friedman, Rick Jaffa, Amanda Silver ve Shane Salerno’nun ayrı senaryolara atf edilmeden önce tüm devam filmlerinin yazma sürecinde yer aldı ve bu da nihai yazma kredilerini belirsiz hale getirdi. Oyunculardan Sam Worthington , Zoe Saldana , Stephen Lang , Giovanni Ribisi , Joel David Moore , Dileep Rao , CCH Pounder ve Matt Gerald , orijinal filmdeki rollerini yeniden canlandırıyor. Sigourney Weaver farklı bir rolle geri dönüyor. Yeni oyuncular arasında Kate Winslet , Cliff Curtis ,Edie Falco , Brendan Cowell , Michelle Yeoh , Jemaine Clement , Oona Chaplin ve CJ Jones yer alıyor.
2006 yılında Avatar’ın başarılı olması durumunda devam filmlerini yapmak istediğini belirten Cameron, ilk filmin yaygın başarısının ardından 2010 yılında ilk ikisini 2014’te vizyona girmeyi hedefleyen Avatar 2 ile duyurdu.
Bununla birlikte, daha önce hiç başarılamayan bir başarı olan su altında performans yakalama sahnelerini filme almak için yeni teknolojinin geliştirilmesi gerekliliği ve daha sonra üç sekans daha eklenmesi , mürettebata daha fazla olanak sağlamak için önemli gecikmelere yol açtı. yazma, üretim öncesi ve görsel efektler üzerinde çalışma zamanı biraz uzadı. Film, en son 23 Temmuz 2020’de sinemalarda gösterime girmesi planlanırken gecikmelere maruz kaldı. Şu anda ise 16 Aralık 2022’ de yayınlanması planlanıyor ve devam filmleride olacak bunlarda Avatar 3 ve Avatar 4 olarak bizlerle birlikte olacak. Sosyal medyada gündem olan açıklamaya göre Avatar 2 çekimleri bitirildi Avatar 3 filmi ise %95 bitirildi.

Avatar 3

Avatar 3, 20 Aralık 2024’te gösterime girmesi planlanan, James Cameron tarafından yönetilen, yapımcılığı, yazılan ve editörlüğünü yaptığı yeni bir Amerikan epik bilim kurgu filmi olacak. Planlanan devam filmerinin ikincisidir. Avatar devam filmerinin tarihleri belli olsa da konu ve içerik olarak bilgi henüz paylaşılmadı bu konuda sizler kadar bizde yabancıyız bu duruma. Tahminlerimizce Avatar serisi filmleri tamamen birbirine bağlı olarak gelişecek olaylar zincirinde oluşacak ve buda Avatar 2 çıkmadan diğer filmler hakkında fikir yürütmemizi maalesef engelliyor. Dilerseniz diğer filmerin tarihlerinden bahsedelim.

Avatar 4 için belirlenen tarih 19 Aralık 2025
Avatar 5 için belirlenen tarih ise 17 Aralık 2027
olarak bizlere sunuldu. Umarız beklentilerimizi 2009 da karşıladığı gibi karşılar ve bize güzel bir bilim kurgu filmi keyfi yaşatır.